HeFi Quartet ft. Krzesimir Dębski

Skład:

Krzesimir Dębski – skrzypce
Leszek "HeFi" Wiśniowski – flet, saksofon
Dominik Wania – fortepian
Tomasz Kupiec – kontrabas
Bartek Staromiejski – perkusja

HeFi Quartet to grupa muzyczna, która potwierdza mocną pozycję polskiego

jazzu. Wirtuozeria muzyków, dynamika i fantazja tworzą

wybuchową mieszankę wprost nawiązującą do najlepszych wzorów muzyki

jazzowej. Wybitny zespół indywidualności od pierwszych taktów porywa

słuchacza.

Muzycy zagrają autorski  program lidera Leszka HeFi Wiśniowskiego z płyty Kinetyka. Wykorzystując spójność brzmieniową wyznaczoną przez fortepian elektryczny, muzycy wędrują w rejony różnorodnej estetyki jazzowej.

W całości dominuje wielobarwny flet Wiśniowskiego.

Konstrukcję programu formuje idea fizycznego pojęcia - Kinetyki- ruchu materii powodowanej przez niezrównoważony układ sił.

Słuchacz zauważy tu wpływy muzyki min. Huberta Laws’a, Wayne Shorter’a, Chicka Corea, Herbie Hancock’a, Krzysztofa Komedy, EST.

Na płycie Kinetyka jako gość specjalny wystąpił Krzesimir Dębski.

 

Prasa:

 

„(…) Wiśniowski to obecnie chyba najciekawszy (i do tego stale się rozwijający) flecista w polskim jazzie.”

Piotr Siatkowski www.slojazz.net

 

„(…) Wirtuozeria, perfekcja techniczna oraz bogactwo kolorystyczne, dynamiczne i artykulacyjne-to główne cechy warsztatu Leszka HeFi Wiśniowskiego. Gorąco polecam płytę KINETYKA !.” Bogdan Chmura (Hi-Fi i muzyka 3/2010)

 

„(…) Od Czasu pojawienia się na scenie Krzysztofa Popka nie mieliśmy tak uzdolnionego flecisty jak Wiśniowski (…)” Marek Dusza (Audio 4/2010)

 

„(…)Album Kinetyka - bezkompromisowy, bardzo osobisty, świetnie zaaranżowany w tematach i nie mniej wybuchowy w improwizacjach, wciąga nas – jak świetny kryminał (…)”

Piotr Iwicki (Jazz Forum 3/2010)

 

Leszek HeFi Wiśniowski- flety, saksofony.

Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fletu. Laureat wielu nagród i wyróżnień w tym min: Międzynarodowego Konkursu Młodych i Debiutujących Zespołów Jazzowych JazzJuniors (Kraków 1993r), I Konkursu Standardów Jazzowych (Siedlce 1996r), nagrody Ministerstwa Kultury i Sztuki  (1998r.),  Nowej Tradycji (Warszawa 2001r.).

Zdaniem dziennikarzy PR III najlepszy flecista jazzowy jaki pojawił się w Polsce od 20 lat.

Muzyk konsekwentnie wykraczający poza ramy jednego stylu czy gatunku, obdarzony zdolnością intuicyjnego łączenia pozornie odległych światów muzycznych.

Porusza się w obszarze muzyki jazzowej, etnicznej, klasycznej, związany jest również ze współczesną sceną eksperymentalną.

Jest instrumentalistą, u którego w naturalny sposób wirtuozeria łączy się z wyobraźnią i spontanicznością.

Autor znakomicie ocenionej przez krytyków, nagranej w niezwykły sposób solowej płyty Lechoechoplexita” ( CM Records 2006),

Ma na swym koncie współpracę z takimi artystami jak:
Krzesimir Dębski, Leszek Możdzer, Krzysztof Ścierański, Michał Nestorowicz, Vishwa Mohan Bhatt, Giridhar Udupa, Sandesh Popatkar (INDIA). Jest członkiem międzynarodowego projektu:  Indialucia.

Współpracował również z orkiestrami: Sinfonia Cracovia, Sinfonia Baltica, Filharmonia Pomorska, Philharmonic Chamber Orchestra "Leopolis" ( Lwów),  Filharmonia w Guadalajara (Meksyk), Filharmonia Dolnośląska oraz Ośrodkiem Praktyk Teatralnych – Gardzienice.

Jego instrumenty usłyszeć można min, na ścieżkach dźwiękowych do filmów „Stara Baśń”,
„Magiczne Drzewo”, „Ranczo”, "Sztos 2"  regularnie współpracuje  przy produkcjach filmowych z muz.
Zygmunta Koniecznego. Koncertuje i  nagrywa w Azji, Ameryce i w Europie.

 

Dominik Wania - fortepian

W 2005r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie. W latach 2006-2008 był studentem Danilo Perez’a i Jerry Bergonzi’ego na wydziale jazzowym New England Conservatory of Music w Bostonie (USA) w ramach Presidential Scholarship, przyznanego przez Helena Foundation.

Jest laureatem I nagrody konkursu o Stypendium im. Prof. Tadeusza Żmudzińskiego (Kraków 2001r.) a także I nagrody w kategorii Trio na VII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej (Kraków 2003). Współpracuje i występuje ze znakomitymi muzykami jazzowymi: Tomasz Stańko, Jacek Kochan, Maciej Sikała, Adam Pierończyk, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Bronisław Suchanek, Zbigniew Wegehaupt, Marcus Miller, Joey Baron, Lee Konitz, David Liebman, George Garzone, Eddie Henderson, Nguyen Le, Gary Thomas, Marilyn Mazur. W swoim dorobku ma nagrania dla Radia i Telewizji oraz płytowe, udział w wielu festiwalach muzyki klasycznej i jazzowej a także liczne nagrody w konkursach jazzowych, m. in. nagrody indywidualne w finałach VII Ogólnopolskiego Konkursu Standardów Jazzowych w Siedlcach (2003) oraz 41 Festiwalu Jazz Nad Odrą we Wrocławiu (2005), I nagrodę na II Konkursie Pianistów Jazzowych w Warszawie (2005). Koncertował w wielu krajach Europy oraz w USA.

 

Tomasz Kupiec - kontrabas

Kontrabasista, gitarzysta basowy. Absolwent wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracował m.in. z City Jazz Trio Jacka Pelca oraz Quintessence Eryka Kulma.

Bierze udział w projektach gwiazd polskiej sceny jazzowej m.in. Zbigniewa Namysłowskiego, Janusza Muniaka ,Piotra Barona , Jarosława Śmietany, Marka Bałaty.

Koncertował również z wybitnymi postaciami muzyki klasycznej jak skrzypkowie: Vadim Brodzki oraz  Nigel Kennedy.

Bartek Staromiejski- perkusja

Perkusista młodego pokolenia. Jest absolwentem wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach. Współpracuje min z: Januszem Muniakiem, Markiem Balata, Maciejem Strzelczykiem, Iza Zając, Edi Sanchezem(Kolumbia), Jazz Band Ball Orchestra.

Laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Młodych i Debiutujących Zespołów Jazzowych Jazz Juniors’2008.

www.hefi.pl

Krzesimir Dębski (ur. 26 października 1953 w Wałbrzychu) – polski kompozytor, m.in. muzyki współczesnej i muzyki filmowej, skrzypek jazzowy i dyrygent. Lider zespołu jazzowego String Connection.

W czasie nauki w szkole średniej grywał w zespołach amatorskich The Hazards oraz Maszyna Rytmu. Z tym ostatnim zadebiutował w 1973 roku na Festiwalu Awangardy Rockowej w Kaliszu. W 1975 na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu zadebiutował jako muzyk (skrzypek) jazzowy w grupie muzycznej Warsztat (z liderem i pianistą Bogdanem Jarmołowiczem, perkusistą Krzysztofem Przybyłowiczem, trębaczem Waldemarem Świergielem oraz kontrabasistą i gitarzystą basowym Zbigniewem Wromblem). Z zespołu tego odszedł w 1979 roku, po czym nawiązał współpracę z poznańskim kabaretem Tey, zespołem jazzowym Kazimierza Jonkisza, a także orkiestrami - Zbigniew Górnego i Orkiestrą Ósmego Dnia.

Jako lider jazzowego zespołu String Connection koncertował od roku 1980 w 25 krajach: niemal całej Europie, a także w USA i Kanadzie. Występował z nim także na festiwalach jazzowych: Baden-Baden, Paryżu, Hadze, Helsinkach, Berlinie, Montrealu, Reno, Norymberdze, Bilbao, Budapeszcie i Jazz Jamboree w Warszawie. Równocześnie Dębski działał też jako solista. Wraz ze swoim zespołem String Connection został laureatem I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeilaart w Belgii (1983)[2] oraz Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego (1985). W latach osiemdziesiątych wielokrotnie zdobywał tytuł "Najlepszego Skrzypka, Kompozytora, Aranżera Roku" w ankietach magazynu "Jazz Forum". W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma Down Beat. Zdobył również wiele nagród w konkursach radiowych i płytowych. Uczestniczył w festiwalach w Reno (USA), Paryżu, Norymberdze, Helsinkach, Hadze, Montrealu, Kongsbergu, Baden-Baden. Nagrał kilkanaście płyt ze swoimi kompozycjami dla wielu wytwórni płytowych. Ponadto współpracował z wieloma muzykami światowej sławy, m.in. z Tonym Lakatosem i Charlesem Tolliverem. Prowadził też zespół Di Rock Cimbalisten.

Od roku 1988 poświęca się pracy kompozytora i aranżera. Jego twórczość jest bardzo indywidualnym melanżem wpływów, tendencji i postaw występujących w szeroko pojętej muzyce współczesnej. W ostatnich latach skomponował ponad pięćdziesiąt utworów symfonicznych i kameralnych m.in.: operę, 4 oratoria, utwory religijne, 11 koncertów instrumentalnych. Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich, m.in.: konkursu z okazji 25-lecia Festiwalu "Poznańska Wiosna Muzyczna", nagrody Kanadyjskiej Akademii Filmowej "Genie Award ’88", nagrody premiera za Twórczość dla Dzieci.

Nagrywał też dla radia: Warszawa, Opole, Szczecin, Malmö, San Francisco, Oslo, Baden-Baden.

Piosenki napisane przez Krzesimira Dębskiego można usłyszeć m.in. w wykonaniu takich artystów, jak: Krzysztof Antkowiak, Artur Gadowski, Edyta Górniak, Anna Jurksztowicz, Kayah, Beata Kozidrak, Grażyna Łobaszewska, Ryszard Rynkowski, Stanisław Sojka, Zdzisława Sośnicka, Mieczysław Szcześniak, Natasza Urbańska, Borys Szyc. Współpracował z autorem tekstów piosenek Jackiem Cyganem.

Krzesimir Dębski był również wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Wykładał na letnich kursach muzycznych, m.in.: w Ankarze, Darmstadt, San Diego. Tworzy również muzykę filmową, teatralną i eksperymentalną. Skomponował przeszło 40 utworów symfonicznych i kameralnych, muzykę do ponad 50 filmów fabularnych i telewizyjnych, do 35 sztuk teatralnych oraz utwory dla dzieci. Jest autorem ponad 100 piosenek. Podjął również działalność dyrygencką przygotowując nagrania m.in. dla Sony Classical Records. Prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd, jak: Jose Carreras, Ewa Małas-Godlewska, Nigel Kennedy, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, Jean-Luc Ponty, Mark O'Connor, John Blake, Alberto Iglesias i Jose Cura. W USA film Andrzeja Maleszki – Maszyna Zmian z muzyką Krzesimira Dębskiego otrzymał nominację do Emmy Award ’98. W roku 2000 Dębski otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii „Kompozytor Roku” oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej - Philip Award za muzykę do filmu Ogniem i mieczem. W 2001 otrzymał nagrodę za muzykę do W pustyni i w puszczy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyros w Grecji.

W 2010 został uhonorowany Orderem Ecce Homo – polskim odznaczeniem kościelnym nadanym przez Kapitułę Orderu Ecce Homo za opisywanie życia muzyką, muzyczny retusz na obrazie kraju i świata, piękne kształtowanie codziennej rzeczywistości przez dobroć, ład i harmonię.

http://www.kdebski.pl/