Edi Sanchez Band

Tradycyjne kolumbijskie rytmy w jazzowej aranżacji!

Edi Sánchez urodził się 11 maja 1972 roku w Bogocie. Swój pierwszy instrument muzyczny otrzymał od ojca, który zakochany w rytmach meksykańskich, z myślą o nauce syna, podarował mu gitarę akustyczną. Jednak, wbrew intencjom taty, to nie muzyka mariachich pochłonęła młodegoKolumbijczyka. Od samego początku jego największe muzyczne zainteresowania budził blues i jazz.

Wraz z najbliższymi przyjaciółmi Williamem Rojasem oraz Alberto Beto Garcíą założyli swój pierwszy zespół Tiempo de Jazz. W 1996 roku zadebiutowali na scenie przed szeroką publicznością, biorąc udział w Jazz al Parque, pierwszym w Bogocie jazzowym festiwalu.

Edi Sánchez występował również z legendarnymi na kolumbijskiej scenie jazzowej formacjami Séptima Especie, La Moderna oraz z Garujazz, w którym miał okazję grać z tak utalentowanymi muzykami jak Paulem Votteler i Ricardo Barrera.

W 1998 roku Edi zakończył studia licencjackie na Narodowym Uniwersytecie Pedagogicznym w Bogocie broniąc pracę dyplomową na temat karaibskiej muzyki kolumbijskiej zwanej porro . -Dla mnie porro jest swoistym rodzajem kolumbijskiego jazzu– mówi Edi. -Można porównać tą muzykę z nowoorleańskim jazzem: ten sam zestaw instrumentów dętych, afrykańskie bębny połączone z muzyka indiańską. Brakuje tylko banjo- tłumaczy.

Z czasem, dzięki swojemu rosnącemu doświadczeniu i talentowi Edi był zapraszany do grania w coraz różniejszych stylach i formacjach. Np. z zespołem K-YO reggae band koncertował w niemal całej Kolumbii. I to w sumie dzięki tej grupie kolumbijski muzyk znalazł się w końcu Polsce…

Otóż lider zespołu, Billy Francis, zabrał część ekipy na koncerty do stolicy Indonezji – Jakarty. I to tam, występując na Dalekim Wschodzie Edi poznał Anitę, dziewczynę z Polski… -Polskę kojarzyłem wcześniej głównie z Chopinem. Zauroczony i słowiańskim wdziękiem i opowieściami o Polsce postanowiłem przyjechać i zobaczyć – wspomina Edi.

Śląskiej publiczności Edi znany jest jako twórca zespołu EDI SANCHEZ BAND, grającego tradycyjną muzykę latynoamerykańską. Jednak równolegle do wspomnianego zespołu, powstaje bardzo spontanicznie „Edi Sanchez Quartet”, dla którego Kolumbijczyk komponuje własne utwory. Początkowo w projekcie udział biorą Aleksandra Zhernova, Witalij Iwanow i Bartek Staromiejski. W ten sposób Edi Sánchez rozwija się jako kompozytor. Grywa również w takich formacjach jak „Fortet”, „Lothar Dziwoki’s Big Band” oraz „Travel Band”. (źródło: tierralatina.pl)

 

Skład:

Edi Snachez – gitara basowa
Piotr Wyleżoł – fortepian
Marek Podkowa – saksofon
Sebastian Frankiewicz – perkusja