Maciej Fortuna Trio

Maciej Fortuna to jeden z najbardziej dynamicznych i wszechstronnych polskich muzyków jazzowych młodego pokolenia. Potwierdza to dwukrotny tytuł  ‘Nowej Nadziei’, przyznany mu w styczniu 2011  i 2012 roku przez czytelników Jazz Forum.

W lutym 2011 do tego niewątpliwego wyróżnienia dołączyła nominacja do Fryderyka 2011 (kat. Jazz/Debiut Fonograficzny Roku) za autorską płytę LOST KEYS zespołu Maciej Fortuna Quartet.

Maciej Fortuna swą muzyczną karierę zaczął budować już w trakcie zdobywania wykształcenia prawniczego, co nie przeszkodziło mu w skończeniu tego kierunku. Wyboru jednak trzeba było dokonać i pasja muzyczna wzięła górę – w roku 2007 ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a już w roku 2010 (i z wyróżnieniem) – Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie trąbki jazzowej Piotra Wojtasika, będąc już regularnie koncertującym muzykiem jako lider lub współpracownik kilku zespołów i projektów.

Maciej Fortuna współpracował z największymi nazwiskami sceny polskiej, nie tylko jazzowej. W ostatnich latach (2009-2011) nawiązał także szereg kontaktów z muzykami jazzowymi ze Stanów i Europy, z którymi koncertuje w Polsce i poza jej granicami (koncertował już na Islandii, w Norwegii, na Węgrzech, w Niemczech, w Stanach Zjednoczonych oraz Turcji).

Ma w swoim dorobku trzy w pełni autorskie płyty: (‘Lost Keys’ – nominowaną do Fryderyka 2011, ‘In The Small Hours’ oraz ‘Solar Ring”) oraz trzy inne, nagrane z różnymi zespołami, w międzynarodowym składzie.

Oprócz prób odnalezienia własnej definicji i brzmienia w muzyce jazzowej, Maciej Fortuna eksperymentuje też z innymi gatunkami muzycznymi. Dzięki doskonałemu opanowaniu sztuki improwizacji zapraszany jest często jest do różnych nagrań i koncertów jako muzyk sesyjny/solista, nierzadko dla nagrań telewizyjnych (muzyka improwizowana, soul, latin, funky, muzyka filmowa, alternatywna oraz live acty ze dj-ami).

Od 2010 roku jest także wykładowcą trąbki jazzowej w Zakładzie Jazzu Akademii Muzycznej w Poznaniu.

www.maciejfortuna.pl

Maciej Fortuna w Tarnowskich Górach zagra wraz z Piotrem Lemańczykiem i Frankiem Parkerem.

„MACIEJ FORTUNA TRIO to: trąbka, kontrabas i perkusja. Skład trochę nietypowy i bardzo wymagający, zarezerwowany dla mistrzów. Maciej Fortuna, Piotr Lemańczyk, Frank Parker i ich muzyka wciągająca słuchacza w obszary nowych doznań estetycznych i emocjonalnych. „

(Michał Margański – dziennikarz muzyczny Programu 3 Polskiego Radia)

Frank Parker – znakomity perkusista i producent muzyczny z Chicago. Jeszcze na studiach (Western Illinois University, grał tam w Jazz Studio Orchestra), stworzył dwa autorskie nagrania: Jazz At the Crossroad (1992) i The Third Degree (1994), z których jedno było nominowane do nagrody Grammy. Współpracował i współpracuje nadal z czołówką światowego jazzu – m.in.: Patricia Barber, Kurt Elling, Chris Potter, Benny Carter, Freddie Hubbard, Jon Faddis, Randy Brecker, Roy Hargrove, Arturo Sandoval, Nicholas Payton, Andy Bey, Mark Murphy, Joe Lovano, Bobby Watson, John Patitucci. Z listą wszystkich nazwisk oraz muzyką jego autorstwa zapoznać się można na: www.myspace.com/frankparkermusicgroup

Piotr Lemańczyk - kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor. Należy do grona wybitych muzyków europ ejskiej sceny jazzowej. Jest laureatem konkursów jazzowych: Jazz Juniors ’95 i ’96 w Krakowie. Laureat konkursu Jazz nad Odrą ’96 – nagroda za kompozycje oraz zwycięzca Pomorskiej Jesieni Jazzowej ’96, gdzie otrzymał ‘Złoty Klucz do Kariery’. Jest członkiem wielu czołowych, polskich zespołów jazzowych oraz jedynym europejczykiem amerykańskiego zespołu ‘Beatlejazz’. Często współpracuje z gwiazdami światowego jazzu takimi jak: Jerry Bergonzi, Tim Hagnas, Gary Novak, Dave Kikoski, Seamus Blake, Clarence Penn, Brian Melvin, Avishai Cohen (tp), Jakob Dinesen, Rivo Taffenau, Pere Blanchard, Tyler Hornby, Kent Sangster, Gus Dahlberg, Jonatan Rautio. Nagrał cztery autorskie plyty: ‘Follow The Soul’, ‘Freep’, ‘Village Time’, ‘Naha People’. Wszystkie otrzymały znakomite recenzje w prasie fachowej. Ponadto brał udział w nagraniu ponad dwudziestu płyt z wybitnymi artystami polskiej sceny jazzowej. Często występuje z Maciejem Sikałą, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Adamem Pierończykiem  oraz  Jackiem Kochanem.
www.piotrlemanczyk. com

 

 

„MACIEJ FORTUNA TRIO to: trąbka, kontrabas i perkusja. Skład trochę nietypowy i bardzo wymagający, zarezerwowany dla mistrzów. Maciej Fortuna, Piotr Lemańczyk, Frank Parker i ich muzyka wciągająca słuchacza w obszary nowych doznań estetycznych i emocjonalnych. „

(Michał Margański – dziennikarz muzyczny Programu 3 Polskiego Radia)