Marita Albán Juárez

Wokalistka jest mistrzynią zarówno łagodnej bossa novy, jak i temperamentnego bolera ujętego w jazzowe ramy, a klimat, jaki stwarza na koncertach zawieszony jest gdzieś pomiędzy nostalgią a uśmiechem...

Choć mieszka w Polsce, w jej żyłach płynie peruwiańska krew, a w głosie i interpretacjach słychać poludniowoamerykańską wrażliwość. Projekt „Latin Jazz” to kompilacja, która w swych elementach rytmicznych jest bliska muzyce latynoamerykańskiej, wzbogaconej melodyką i harmonią jazzową.

Studiowała wokalistykę na Wydziale Jazzu PSJ w Warszawie pod kierunkiem Ewy Bem i Izabeli Zając. Od kilku lat występuje i nagrywa. Zespół stworzyła z bratem perkusistą José Manuelem.
Do projektu >Marita Albán Juárez Latin Jazz< zaprasza znakomicie improwizujących muzyków jazzowych: pianistów – Pawła Kaczmarczyka, Kubę Cichockiego, gitarzystów Tomka Krawczyka i
Rafała Sarneckiego, saksofonistę – Radka Nowickiego. Brała udział w festiwalach Warsaw Summer Jazz Days i Jazz na Starówce w Płocku. Konsekwentnie pozostaje niezależna.
Prezentowała swój projekt podczas gali finałowej 10. edycji konkursu miesięcznika Zwierciadło – Kryształowe Zwierciadła i w czasie 20. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Koncertuje w całej Polsce w klubach jazzowych i na festiwalach.

Marita jest też z wykształcenia muzykologiem i pracuje w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina,
Jako narrator – chopinolog, a jednocześnie wokalistka wystąpiła w filmie dokumentalnym Efekt Chopina, którego pokaz przedpremierowy odbył się 25 lutego 2010 r. w warszawskim kinie LUNA. Latem 2010 r. film pokazano także na festiwalach form dokumentalnych w Warszawie i Krakowie oraz 27 lipca 2010 r. podczas festiwalu Ogrody Muzyczne na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Światowa telewizyjna premiera filmu odbyła się 14 sierpnia 2010 r. na antenie BBC World.

Przygotowuje ponadto autorską płytę, która będzie zawierać m.in. kompozycje Antonio Carlosa Jobima, Michela Legranda, Miltona Nascimento i tradycyjną muzykę afro-peruwiańską.

www.myspace.com/maritaalbnjurez
http://ko-kr.facebook.com/pages/Chopin-Reloaded-Efekt-Chopina/105570676159680?v=wall

Skład:

Marita Alban Juarez – wokal
Dominik Wania – fortepian
Andrzej Święs – kontrabas
Manolo Alban Juarez - perkusjonalia